A Pécs-decentrum Kulturális Egyesület biblioterápiás beszélgetéssorozatának legutóbbi estjén a neves orosz írónő, Ulickaja egyik legismertebb műve, a Kukockij esetei című regény mozgatta meg a jelenlévők fantáziáját.
Az Intim viszonyok címet viselő programsorozat utolsó állomásaként a különleges képességekkel megáldott Kukockij doktor családi titkaiba tekinthettek be az érdeklődők. A pécsi Civil Közösségek házában rendezett előző két találkozón szintén Ulickaja-művek: a Szonyecska és A Médea gyermekei szolgáltatták a témát.
A férfi-nő, szülő-gyermek-kapcsolatok, a testvéri szeretet, a rokoni kötelékek vagy a hosszabb-rövidebb szerelmi viszonyok kiapadhatatlan forrását adják az orosz irodalomnak. Ulickaja érzékletesen mutatja be az elmúlt, viharos évszázad orosz-szovjet polgárainak hétköznapjait, vágyait, lemondással teli szomorúságát és boldogságát. V. Gilbert Edit irodalmár-műfordító moderálásával a beszélgetésen résztvevők saját élettapasztalataikon átszűrve értékelhették a regénybeli alakok tetteit, gondolatait.
„A cipész cipője lyukas” – tartja a magyar mondás, ami, úgy tűnik Oroszhonban is érvényes. A hírneves nőgyógyász, Kukockij professzor családjában ugyanis a sorsfordító dolgok mindig a gyermekvállalással vannak összefüggésben, s a tragédiák is ebből következnek. A rendhagyó diagnosztikai érzékkel rendelkező professzor észre sem veszi, milyen problémákkal küzdenek a mellette élő nők, s képes egy mondattal tönkretenni mindent, ami fontos volt addig a számára. A ki nem mondott bocsánatkérő szavak (más körülményekkel egybejátszva) aztán feketére festik a család sorsát. Ami azonban a valós világban nem következett be, az a spirituális létben megtörténhet, ott magasabb szinten újra összefonódik az egymástól eltávolodott szereplők élete.
A biblioterápiás beszélgetéssorozat most véget ért, de a szervezők már a folytatáson gondolkodnak. Az irodalom ugyanis olyan tükröt tart elénk, amelyben mások sorsán keresztül a magunkéra is ráismerhetünk, s akár… változtathatunk is rajta? Ulickaja legalábbis mintha ezt sugallná.